Kontakt

Kontakt

Telefon: 031-15 95 15

Göteborgs Nya Bryggeri logo

  • info@gbgnyabryggeri.se (order och konsumentkontakt).
  • ola@gbgnyabryggeri.se (VD). Ola Jonsson.
  • martin@gbgnyabryggeri.se (säljare).
  • Telefon: 0734-44 43 26 Martin Lundh.
  • nina@gbgnyabryggeri.se (marknadskommunikation) Nina Rothausen 
  • marc@gbgnyabryggeri.se (Besök,visning och provning).
  • Telefon: 0708-21 55 00 Marc Rothausen.
  • peter@gbgnyabryggeri.se (processansvarig).
  • Telefon: 0735-88 95 15 Peter Ericsson.
  • henrik@gbgnyabryggeri.se (tappningsansvarig).
  • Telefon: 0720-100107 Henrik Lindahl.
  • linus@gbgnyabryggeri.se (bryggare och ansvarig för GBG Brew).
  • Telefon: 0763-065786 Linus Pilebrand.
  • Adress: J.A. Pripps Gata 2, 421 32 Västra Frölunda



Vill du besöka oss?
 
Kika in på www.bryggerikultur.se  info@bryggerikultur.se 

topp

Kronlager & Belgian Barley

I augusti månad bjuder vi på två nyheter på Systembolaget. 

Som en hyllning till Göteborgs vackraste landmärke har vi bryggt ett extra ljust och milt öl - Kronlager. Om du tagit dig upp till Skansen Kronans topp vet du att törsten infinner sig med besked. 

Från Linus specialprojekt Gothenburg Brew kan vi nu presentera Belgian Barley ett dubbelt öl på 8 vol%. Ett öl som är en blandning mellan amerikansk och europeisk barleywine som jästs med kandisocker och belgisk jäst. Du som gillar beska ska satsa på denna.

Kronlager Belgian Barley





 

 

Powered by CMSimple | Template: ge-webdesign.de | Logga in