Kontakt

Kontakt

Telefon: 031-15 95 15

Göteborgs Nya Bryggeri logo

  • info@gbgnyabryggeri.se (order och konsumentkontakt).
  • ola@gbgnyabryggeri.se (VD). Ola Jonsson.
  • martin@gbgnyabryggeri.se (säljare).
  • Telefon: 0734-44 43 26 Martin Lundh.
  • nina@gbgnyabryggeri.se (marknadskommunikation) Nina Rothausen 
  • marc@gbgnyabryggeri.se (Besök,visning och provning).
  • Telefon: 0708-21 55 00 Marc Rothausen.
  • peter@gbgnyabryggeri.se (processansvarig).
  • Telefon: 0735-88 95 15 Peter Ericsson.
  • henrik@gbgnyabryggeri.se (tappningsansvarig).
  • Telefon: 0720-100107 Henrik Lindahl.
  • linus@gbgnyabryggeri.se (bryggare och ansvarig för GBG Brew).
  • Telefon: 0763-065786 Linus Pilebrand.
  • Adress: J.A. Pripps Gata 2, 421 32 Västra Frölunda



Vill du besöka oss?
 
Kika in på www.bryggerikultur.se  info@bryggerikultur.se 

topp

Porter Fenix återuppstår!

Välkommen på premiäravnjutning av denna årgångstappning av Porter Fenix!.

Söndagen den 20 oktober kl. 14.00 - 18.00 öppnar Porter Pelle för ett specialarrangemang.

Ta gärna med vänner och kom till Klippan för en smakfylld eftermiddag.

Porter Pelle erbjuder chokladkaka eller smörebröd till portern och detta till förmånligt pris.

Porter Drinkers Association kommer att vara på plats och förevisa Den Store Vat. Den stora tjärade portertunnan framför hotel Waterfront, i vilken porterbrukets grundare A. R. Lorent år 1820 bjöd kung Karl den XIV Johan på lunch.

Hjärtligt välkommen på svart premiär.

Porter Fenix fläpps på Systembolaget 1 november.

Porter Fenix





 

 

Powered by CMSimple | Template: ge-webdesign.de | Logga in